بانک مقالات فارسی

فروشگاه

اینجا محل تبلیغ شماست

همسران شاه

همسران شاه

اصولا در زندگی آدم‌های دیکتاتور اخلاق و نجابت و … خیلی معنا و مفهوم ندارد. به خصوص اینکه دیکتاتوری با خون و گوشتت عجین باشد. ولیعهد هم از این قاعده استثناء نبود و آبرو را خورده بود و حیا را … خلاصه اینکه محمدرضا که توی سویس کلی بی‌آبرویی به بار آورده بود و بعد از دوران افسری خیلی از اوقاتش را با زنان و دختران بود و حسابی سر وگوشش می‌جنبید شاه بزرگ را به این فکر انداخت که برایش زن بگیرند تا سرش به زن و زندگی گرم شود و آبروی دربار را نبرد. برای همین پدر تصمیم گرفت یک زن خوب و خانواده‌دار و با اصل و نسب را برای پسرش بگیرد. در نهایت برای ولیعهد نوزده ساله دختری از خانواده‌ی سلطنتی مصر به نام فوزیه دختر ملک فواد اول پادشاه فقید مصر و خواهر ملک فاروق شاه تازه‌ی مصر، انتخاب شد. حرف‌های اولیه بین مقامات رد و بدل شد. شاه به مصر رفت تا فوزیه را ببیند. شاه که بعدها نوشته بود این ازدواج به اجبار پدرش بوده وقتی پرنس فوزیه را می‌بیند به پدرش می نویسد: به نهایت درجه آمال و آرزوی خود رسیدم و کمال مطلوب خود را یافتم. و اینگونه فوزیه عروس شاه ایران می‌شود و با دبدبه و کبکبه وارد ایران می‌شود. می‌گویند مَثَل «ماست مالی» از روز ورود فوزیه به ایران وارد فرهنگ مَثَل‌های ما شده است و قضیه از این قرار بوده که ایران در برابر کشور مصر خیلی پایین‌تر بوده و روستاها و شهرهای کوچک ایران خیلی فقیرانه بوده‌اند. بنابراین شاه دستور می‌دهد که در مسیر عبور فوزیه دیوارها را با ماست سفید کنند و به عبارتی قضیه را ماست مالی کنند. به هر حال کلی از پول بیت‌المال خرج این عروسی می‌شود و زندگی شیرین می‌شود. اما بدبختی فوزیه از روزی شروع می شود که به جای پسر دختری به نام شهناز به دنیا می‌آورد و از چشم همه می‌افتد. در این میان شاه به تشویق خواهر دوقلویش اشرف دوباره کارهای غیراخلاقی خود را از سر می‌گیرد و نانجیبی شاه به گوش فوزیه می‌رسد و فوزیه هم او را به خوابگاه خود راه نمی‌دهد و بعد هم عده‌ای می‌گویند فوزیه هم به جبران کار شاه، به او خیانت می‌کرد و … جنگ ناموسی این دو به طلاق منجر می‌شود و فوزیه بعد از شش ماه با یک جوان مصری ازدواج می‌کند.
– در سال ۱۳۲۹ بعد از کلی شایعه درباره‌ی شاه و معشوقه‌های داخلی و خارجی‌اش که بسیاری از آنها راست بودند با کمک ملکه‌ی مادر دختری دو رگه از پدر ایرانی و مادر آلمانی به نام ثریا که متولد اصفهان بود و بزرگ شده آلمان و از ایل بختیاری به او معرفی شد. شاه نسبت به ثریا اسفندیاری احساس دیگری داشت و عاشقانه به او علاقمند شد و در ۲۳ بهمن ۱۳۲۹ با هم ازدواج کردند. آن هم طی یک عروسی بسیار مجلل و مفصل که به نظر شاه در نهایت سادگی بوده است. ازدواج ثریا و شاه همزمان بود با بحران‌های فراوانی که در کشور وجود داشت. با این حال این دو کلی سفر رفتند و عیش کردند. شاه و ثریا هفت سال در کنار هم زندگی می‌کردند اما صاحب بچه نشدند و باز دلیل طلاق ثریا و شاه بچه بود. از فوزیه فرزند پسر خواستند و از ثریا بچه و اگر پسر باشد که بهتر است. در اسفند ۱۳۳۷ شاه ثریا را طلاق داد.
– دوباره طلاق. دوباره عشق‌های هر روزه‌ی شاه و دوباره تلاش مادر و خواهران شاه برای انتخاب همسری مناسب که شاه را اسیر خود کند. و بالاخره فرح دیبا، دختری دانشجو که در فرانسه درس می‌خواند به تأیید خانواده‌ی شاه و شاه رسید. فرح از پدری تبریزی و مادری گیلانی متولد شده بود و حالا در پاریس درس می‌خواند. که با سفر تابستانی به تهران مورد پسند خاندان سلطنتی قرار گرفت و در بعدازظهر دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۳۸ با شاه عقد کرد و طی ضیافت باشکوهی به خانه‌ی بخت رفت. ده ماه و ده روز پس از ازدواج به آرزوی خاندان سلطنتی جامه‌ی عمل پوشاند و پسری به دنیا آورد که هیچ وقت شاه ایران نشد. اما فرح تا آخر عمر شاه در کنار او بود و توانست اطرافیان شاه به خصوص مادر و خواهران شاه را تاحدودی منزوی کند و نفوذ خود را روی شاه بیشتر کند فرح فرزندان دیگری برای شاه به دنیا آورد و جایگاه خود را مستحکم‌تر کرد.
منابع:
کتاب پدر و پسر تألیف محمد طلوع
ظهور و سقوط سلطنت پهلوی ـ خاطرات حسین فردوست
منبع: نشریه شاهد جوان- ش ۵۵

 

لینک ثابت

icon برچسب ها:
  • نوشته: مدیر سایت articlefa.ir
  • تاریخ: 7 ژوئن 2010
  • بدون نظر

  • نظرات ارزشمند خود را در مورد این مقاله از فرم ارسال نظر که در اخر همین صفحه وجود دارد برای ما ارسال کنید تا در سایت نمایش داده شودنظرات شما بعد از بررسی در سایت نمایش داده خواهد شد نمایش نظرات به معنای تایید انها توسط سایت نیست ونظرات شخصی بازدید کنندگان سایت در مورد این مقاله هست پیشاپیش از اینکه نظرات ارزشمند خود را در مورد این مطلب به سایت ارسال می کنید از شما ممنون هستیم باعرض پوزش بابت تاخییر ایجاد شده در تایید نظرات برای نمایش در سایت به دلیل مشغله کاری زیاد نظرات جدید با تاخییر بر روی سایت قرار میگیرند

    Debes estar logueado para postear un comentario

    ضمن تشکر از شما برای ارسال نظرات ارزشمند خود در مورد این مطلب لطفا نظرات خود را به صورت فارسی تایپ کنید همچنین نظرات شما بعد از بررسی توسط مدیر سایت در سایت قرار خواهد گرفت