بانک مقالات فارسی

فروشگاه

اینجا محل تبلیغ شماست

عجایب آب – نکاتی عجیب در مورد آب

عجایب آب

سالانه در رودخانه های جهان حدود ۴۰ هزارکیلومتر مکعب آب جریان می یابد و این رقمی است که طی قرن بیستم حدود ۳ در صد افزایش داشته است. تاکنون اکثر محققین این تقصیر را بر گردن تغییرات آب و هوا انداخته اند.

● افزایش آب رودخانه ها در نتیجه افزایش CO۲

افزایش CO۲ اتمسفر منجر به افزایش آب رودخانه ها می شود.

تحقیقات اخیر گویای آن است که گیاهان موجود در جهان به دلیل افزایش مقدار دی اکسید کربن به آب کمتری برای رشد نیاز دارند. نتایج این تحقیق جدید بیانگر آن است که مقدار آب رودخانه ها شدیداً افزایش خواهد یافت و ریسک جاری شدن سیل بیشتر خواهد شد. نیکولا جدنی از مرکز پیشگویی و تحقیق آب و هوای هادلی در انگلستان مسئول این تحقیق بوده است و در این باره اظهار می دارد که «ما فکر می کنیم که این موضوع باعث می شود سالانه ۲۰۰۰ کیلو متر مکعب به روان آب های جهان اضافه شود که این عدد نسبتاً زیادی است.»

مقدار اضافی دی اکسیدکربن موجود در جو حاصل سوزاندن سوخت های فسیلی است. عقیده بر آن است که افزایش غلظت این گاز باعث گرم شدن اتمسفر می شود. البته این موضوع باعث می شود که گیاهان راحت تر این گاز را جذب کرده و از طریق فتوسنتز به بافت های گیاهی تبدیل کنند و برای این فرآیند از رطوبت کمتری بهره جویند.

در مقیاس های کم این بدان معنی است که گیاهان رطوبت کمتری را از طریق منافذ موجود بر روی برگ های خود وارد هوا کنند. این موضوع در سطح یک سرزمین بدان معنی خواهد بود که رطوبت بیشتری در خاک باقی بماند و احتمالاً وارد روان آب ها شود.

● عجایب آب

سالانه در رودخانه های جهان حدود ۴۰ هزارکیلومتر مکعب آب جریان می یابد و این رقمی است که طی قرن بیستم حدود ۳ در صد افزایش داشته است. تاکنون اکثر محققین این تقصیر را بر گردن تغییرات آب و هوا انداخته اند.

اما جدنی می گوید که اگر به کل سطح سیاره زمین نظر افکنیم متوجه می شویم که تغییرات آب و هوا احتمالاً باعث کاهش بارندگی نیز شده باشد که این با تئوری بالا همخوانی ندارد.

ایشان برای آنکه به یک چنین نتیجه ای دست یابند، چهار تئوری را برای توجیه افزایش جریان رودخانه ها مد نظر قرار دادند. برای هر یک از این تئوری ها، جدنی پیشگویی های هر تئوری را به کمک مدل های ارائه شده در مرکز هادلی با روند تغییرات واقعی مقایسه کرده اند.

او این مقایسه را در دو سطح جهانی و منطقه ای انجام داده است.

چهار تئوری افزایش آب رودخانه ها به قرار زیر است:

۱- تغییرات اخیر در میزان بارندگی علت این موضوع است.

۲- تغییر در کاربری زمین باعث این بحث شده است.

۳- ذرات گرد و غبار ناشی از فعالیت های انسان ها باعث کاهش قدرت نور خورشید شده و از میزان تبخیر می کاهد.

۴- بهتر انجام شدن فتوسنتز ناشی از افزایش دی اکسید کربن در هوا علت موضوع بوده است.

● تاثیر دوگانه

جدنی در مصاحبه خود اظهار داشته است که «تغییرات آب و هوا به خودی خود باعث کاهش مقداری از روان آب ها خواهد شد ولی تاثیر دی اکسیدکربن روی گیاهان باعث افزایش حدود ۵ درصدی روان آب ها می شود.» حال اگر این دو موضوع را با یکدیگر ترکیب کنیم می توان افزایش حدود ۳ درصدی را مشاهده کرد که این با الگوهای منطقه ای همخوانی دارد. پیتر کاکس از مرکز اکولوژی و هیدرولوژی وینفریت انگلستان می گوید که « این برای اولین بار است که اثر دی اکسیدکربن بر روی گیاهان در مقیاس های بزرگ مورد بررسی قرار می گیرد.»

دامون ماتیوز از دانشگاه کلگری کانادا نیز اشاره داشته است که ممکن است عوامل دیگری نیز در تغییر دبی رودخانه ها موثر بوده باشند. اما او نیز موافق است که از بین تئوری های مهم تاکنون به نظر می رسد که تغییر در فتوسنتز با واقعیت همخوانی بیشتری داشته است.

New scientist,۱۵Feb.۲۰۰۶
ترجمه: عبدالله مصطفایی

روزنامه شرق

 

لینک ثابت

icon برچسب ها:
 • نوشته: مدیر سایت articlefa.ir
 • تاریخ: 29 می 2010
 • يك نظر

 • نظرات ارزشمند خود را در مورد این مقاله از فرم ارسال نظر که در اخر همین صفحه وجود دارد برای ما ارسال کنید تا در سایت نمایش داده شودنظرات شما بعد از بررسی در سایت نمایش داده خواهد شد نمایش نظرات به معنای تایید انها توسط سایت نیست ونظرات شخصی بازدید کنندگان سایت در مورد این مقاله هست پیشاپیش از اینکه نظرات ارزشمند خود را در مورد این مطلب به سایت ارسال می کنید از شما ممنون هستیم باعرض پوزش بابت تاخییر ایجاد شده در تایید نظرات برای نمایش در سایت به دلیل مشغله کاری زیاد نظرات جدید با تاخییر بر روی سایت قرار میگیرند
  احمد در ساعت 12:45 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: 31 اکتبر 2010

  خسته نباشیدسایت فوق العاده ای داریداگربرای آماتوری مثل من ازعلوم عجیب آب مطلب کلیپ وتصویر بفرستید ممنونتون می شم

  Debes estar logueado para postear un comentario

  ضمن تشکر از شما برای ارسال نظرات ارزشمند خود در مورد این مطلب لطفا نظرات خود را به صورت فارسی تایپ کنید همچنین نظرات شما بعد از بررسی توسط مدیر سایت در سایت قرار خواهد گرفت