بانک مقالات فارسی

فروشگاه

اینجا محل تبلیغ شماست

کشفی جدید در مبارزه با مالاریا

کشفی جدید در مبارزه با مالاریا

دانشمندان استرالیا در جریان تحقیقات خود درباره تب مالاریا فرآیندی را کشف کرده اند که احتمالا منجر به درمانی جدید برای این بیماری خواهد شد.

تاکنون برای دانشمندان روشن نبوده است چگونه این بیماری گلبولهای قرمز را به اصطلاح می رباید اما تحقیقات جدید در استرالیا این فرآیند را آشکار کرده است.

دانشمندان استرالیایی ماده چسبنده ای را کشف کرده اند که از دفع حشره انگلی مالاریا توسط سیستم ایمنی بدن جلوگیری می کند.

محققان موسسه مطالعات پزشکی “والتر و الیزا هال” در ملبورن استرالیا معتقدند که کشف ژنتیکی آنها ممکن است کشفی بزرگ در مبارزه با مالاریا باشد.

● ماده چسبنده

انگل مالاریا توسط پشه های آلوده وارد خون انسان می شود. انگل ها پس از ورود به بدن، گلبول های قرمز سالم را آلوده و به پاکت های چسبنده ای تبدیل می کنند که در خود، بیش از سی و دو تخم انگل جای می دهد.

گلبول قرمز آلوده به دیواره رگ می چسبد و در مقابل دفع شدن توسط طحال و نابود شدن توسط دستگاه ایمنی بدن مقاومت می کند.

اکنون دانشمندان در ملبورن مکانیزمی را کشف کرده اند که در واقع مسبب چسبیدن گلبول های قرمز آلوده خون به دیواره رگ است.

ماده ای مانند چسب که سلول های دیواره رگ را چسبناک می کند، باعث می شود که گلبول های قرمز آلوده به مالاریا از طحال، جایی که معمولا انگل ها توسط دستگاه ایمنی بدن نابود می شوند، عبور نکند.

محققان هشت پروتئین جدید را شناسایی کرده اند که ماده چسبناک انگل را به سطح گلبول های قرمز آلوده منتقل می کند. بیرون راندن حتی یکی از این پروتئین ها به فرآیند دفع سلول های آلوده کمک می کند.

پروتئین ها، ملکول های بزرگی هستند که برای فعالیت سلول های بدن حیاتی هستند.

پروفسور آلن کاومن، که از اعضای گروه تحقیق در استرالیا بوده است، می گوید که کشف جدید آنها ممکن است سلاحی قدرتمند در مبارزه با مالاریا باشد.

او گفت: “در بیماری مالاریا فرآیند چسبندگی خیلی مهم است و اگر ما این پروتئین ها را یا با دارو و یا با واکسن هدف قرار دهیم می توانیم از فعالیت سلول های آلوده جلوگیری کنیم. اگر ما مانع از چسبندگی بشویم در واقع مانع از فعالیت حشره انگلی مالاریا خواهیم شد.”

بیماری مالاریا قابل پیشگیری و قابل درمان است اما اگر درمان صورت نگیرد از جمله بیماری های مهلک قلمداد می شود.

هر ساله بیش از یک میلیون نفر در جهان در اثر ابتلا به تب مالاریا جان خود را از دست می دهند.

داروهای فعلی برای درمان مالاریا متابولیسم یا فعالیت بیولوژیکی انگل را هدف قرار می دهد. اما انگل مالاریا به مرور در برابر این داروها مقاوم می شود.

بسیاری از قربانیان ای این بیماری کودکان در آفریقای سیاه هستند.

 

لینک ثابت

icon برچسب ها:
  • نوشته: مدیر سایت articlefa.ir
  • تاریخ: 28 می 2010
  • بدون نظر

  • نظرات ارزشمند خود را در مورد این مقاله از فرم ارسال نظر که در اخر همین صفحه وجود دارد برای ما ارسال کنید تا در سایت نمایش داده شودنظرات شما بعد از بررسی در سایت نمایش داده خواهد شد نمایش نظرات به معنای تایید انها توسط سایت نیست ونظرات شخصی بازدید کنندگان سایت در مورد این مقاله هست پیشاپیش از اینکه نظرات ارزشمند خود را در مورد این مطلب به سایت ارسال می کنید از شما ممنون هستیم باعرض پوزش بابت تاخییر ایجاد شده در تایید نظرات برای نمایش در سایت به دلیل مشغله کاری زیاد نظرات جدید با تاخییر بر روی سایت قرار میگیرند

    Debes estar logueado para postear un comentario

    ضمن تشکر از شما برای ارسال نظرات ارزشمند خود در مورد این مطلب لطفا نظرات خود را به صورت فارسی تایپ کنید همچنین نظرات شما بعد از بررسی توسط مدیر سایت در سایت قرار خواهد گرفت