بانک مقالات فارسی

فروشگاه

اینجا محل تبلیغ شماست

فرضیه‌های انقراض دایـنـاســـورهــا

فرضیه‌های انقراض دایـنـاســـورهــا

فرضیه‌های زیادی در رابطه با چگونگی انقراض دایناسورها مطرح شده است که بسیاری از آنها مورد پذیرش همگان قرار نگرفته است. برخی از این فرضیه‌ها عقیده‌هایی هستند دور از ذهن و بعضی دیگر نیز از نظر شواهد و مدارک نارسا هستند.

فرضیه‌های زیادی در رابطه با چگونگی انقراض دایناسورها مطرح شده است که بسیاری از آنها مورد پذیرش همگان قرار نگرفته است. برخی از این فرضیه‌ها عقیده‌هایی هستند دور از ذهن و بعضی دیگر نیز از نظر شواهد و مدارک نارسا هستند. در ادامه به طور اجمال به فرضیه‌هایی که تاکنون در مورد انقراض دایناسورها ارائه شده است، می‌پردازیم. البته این موضوع را باید توجه داشت که برخی از این فرضیه‌ها جنبه علمی ندارد و یا دور از ذهن هستند.

۱) افزایش دی‌اکسید کربن جو، که افزایش آن موجب نابودی دایناسورها و به ویژه تخم‌هایشان شده است.

۲) راکد شدن آب اقیانوس‌ها ـ برخی بر این عقیده‌اند که در اواخر کرتاسه به دلیل افزایش دی‌اکسید کربن جو، آب اقبانوس‌ها ساکن گردید. راکد شدن آب باعث شده است که اکسیژن کافی برای ادامه حیات بسیاری از موجودات دریازی وجود نداشته البته این افزایش تنها برای انقراض حیوانات دریازی درست است.

۳) گردوغبار موجود در جو ـ وجود گردوغبار ناشی از فعالیت آتشفشان‌ها موجب تغییرات آب و هوایی و کاهش میزان تابش نور خورشید به سطح زمین شد و مواد ناشی از آتشفشان‌ها موجب نازک شدن پوسته تخم دایناسورها گردید و آب موجود در تخم‌ها تبخیر می‌شد و جنین از بین می‌رفت.

۴) تغییر در حداقل و حداکثر درجه حرارت ـ این تغییرات در زمان‌های کوتاه باعث شد که دایناسورها نتوانند خود را با شرایط جدید سازگار کند و موجب نابودی آنها گردید.

۵) گرم شدن هوا در اثر افزایش دی اکسید کربن ـ کاهش تولید اکسیژن توسط گیاهان و جلبک‌ها باعث افزایش دی‌اکسید کربن جو گردید و نتیجه آن گرم شدن آب و هوا بود. این امر باعث گرمازدگی و مرگ دایناسورها در فصول گرم شد.

۶) آب و هوای سرد ـ سرد شدن آب و هوا مانع رشد جنین درون تخم‌ها شد و جنین قبل از تولد می‌مرد. کاهش دما همچنین کاهش تولید مثل را نیز همراه دارد و نیز دایناسورها به علت خونسرد بودن نمی‌توانستند هوای سرد را برای مدت طولانی تحمل کنند.

۷)خشک و مربوط بودن هوا ـ خشکی بیش از حد یا رطوبت بیش از حد شرایط ادامه حیات را دشوار می‌کرد.

۸) تغییرات آب و هوا براثر انفجار یک سوپرنوا ـ این انفجار باعث ایجاد صدماتی در لایه اوزون شد و ابرهای بزرگ یخی را در بالای جو تولید کرد که سردشدن کره زمین را در پی داشت.

۹) رقابت با دیگر حیوانات ـ کمبود غذا باعث رقابت و از بین رفتن دایناسورها شد.

۱۰) نابودی برگ‌های گیاهان توسط کرم‌ها و آفت‌ها ـ این جانوران باعث از بین رفتن گیاهان شدند و در نتیجه باعث از بین رفتن دایناسورهای گیاهخوار و به دنبال آن دایناسورهای گوشتخوار شد.

۱۱) تغییرات ژنتیکی ـ جهش‌های ژنتیکی باعث بوجود آمدن ویژگی‌های خاص فیزیولوژی و زیستی شد که مطابق با شرایط محیطی نبود.

۱۲) نازک شدن پوسته تخم دایناسورها ـ وجود عوامل مختلف زیستی و فیزیولوژی خزنده باعث نازک شدن پوسته تخم و از بین رفتن جنین شد.

۱۳) تشکیل تخم‌هایی با پوسته چند لایه‌ای ـ براثر نقص‌های هورمونی و وژنتیکی باعث بوجودآمدن تخم‌های چند لایه‌ای شد و این امر باعث شد که نوزادان نتوانند پوسته را شکسته و از تخم خارج شوند. این فرضیه از مطالعه تخم های کشف شده در فرانسه و اسپانیا بوجود آمد.

۱۴)شیوع و گسترش بیماریها

۱۵) افزایش اکسیژن ـ این امر باعث افزایش فشار هوا و کمبود گیاهان می‌شود.

۱۶) تولید و افزایش قارچ‌های سمی ـ برخی عقیده دارند که در اواخر دوره کرتاسه افزایش ناگهانی قارچ‌های سمی و گسترش آن باعث نابودی دایناسورها شد.

۱۷) تغییر گیاهان ـ تغییر گونه‌های گیاهی باعث شد که دایناسورهای گیاهخواری که از گیاهان تغذیه می‌کردند، نتوانند عادت غذایی خود را تغییر دهند.

۱۸ ) ناسازگاری دستگاه گوارشی با گیاهان نهان دانه ـ خود این گیاهان باعث کاهش گیاهان باز دانه شد و دستگاه گوارش دایناسورهای گیاهخوار با گیاهان نهان دانه سازگاری نداشت.

۱۹) تنوع گیاهانی که برگ‌های خود را زودتر از دست می‌دادند، این امر موجب شد تا غذا برای گیاهخواران در مواقعی از سال وجود نداشته باشد.

۲۰) جابجا شدن صفحه کهکشان ـ جابجا شدن زاویه صفحه کهکشان باعث شد تعداد زیادی شهاب سنگ و حجمی از گردوغبار وارد اتسمفر زمین شود.

۲۱) برخورد یک سیاره‌سان و یا اجرام آسمانی.

۲۲)تغییرات آب و هوایی براثر برخورد اجرام آسمانی.

۲۳) اختلال و نارسایی مغز ـ به علت کوچکی مغز و بوجود آمدن شرایط زیستی متغیر دایناسورها نتوانستند خود را سریع با محیط سازگار کنند.

۲۴) تغییر در وسعت اقیانوس‌ها ـ این امر تغییرات آب و هوایی را نیز در پی داشت و سازگار با دایناسورها نبود.

۲۵) خشک شدن دریاچه‌ها و مرداب‌ها.

۲۶) سیلاب‌های بزرگ.

۲۷) سرد شدن آب اقیانوس‌ها ـ این امر نیز باعث تغییرات زیادی در آب و هوا شد.

۲۸) جمعیت زیاد ـ گسترش فراوان انواع موجودات باعث کمبود غذا و رقابت و جنگ بین ‌آنها شد.

۲۹) فراوان شدن انگل‌ها، شپش‌ها، کرم‌ها و پشه‌ها.

۳۰)تغذیه حیوانات از تخم دایناسورها.

۳۱) افزایش جمعیت شکارچی‌ها ـ افزایش حیواناتی که از طعمه‌های دایناسورها تغذیه می‌کردند باعث کاهش جمعیت دایناسورها به علت کمبود غذا شد.

۳۲) سمی شدن محیط توسط اورانیوم.

۳۳) تغییر جهت قطب های مغناطیسی ـ این امر باعث اختلال در مغناطیس کره و یا سپر مغناطیس زمین و در پی آن بوجود آمدن جهش‌های ژنتیکی و در نتیجه انقراض دایناسورها شد.

۳۴) کاهش فعالیت جنسی براثر شرایط گوناگون.

۳۵) امراض داخلی.

۳۶) لکه‌های خورشیدی ـ این امر باعث تغییر آب و هوا در روی زمین شد و این تغییرات نیز به ضرر دایناسورها بود.

۳۷) افزایش تابش پرتوهای کیهانی.

۳۸) افزایش تابش اشعه‌های ماورای بنفش ـ این تابش باعث نابودی لایه اوزون شد و اشعه‌های مضر و پرتوهای زیان‌آور به سطح زمین رسید.

۳۹ـ فعالیت آتشفشان‌ها.

روزنامه اطلاعات ( www.ettelaat.com )

 

لینک ثابت

icon برچسب ها:
  • نوشته: مدیر سایت articlefa.ir
  • تاریخ: 26 می 2010
  • بدون نظر

  • نظرات ارزشمند خود را در مورد این مقاله از فرم ارسال نظر که در اخر همین صفحه وجود دارد برای ما ارسال کنید تا در سایت نمایش داده شودنظرات شما بعد از بررسی در سایت نمایش داده خواهد شد نمایش نظرات به معنای تایید انها توسط سایت نیست ونظرات شخصی بازدید کنندگان سایت در مورد این مقاله هست پیشاپیش از اینکه نظرات ارزشمند خود را در مورد این مطلب به سایت ارسال می کنید از شما ممنون هستیم باعرض پوزش بابت تاخییر ایجاد شده در تایید نظرات برای نمایش در سایت به دلیل مشغله کاری زیاد نظرات جدید با تاخییر بر روی سایت قرار میگیرند

    Debes estar logueado para postear un comentario

    ضمن تشکر از شما برای ارسال نظرات ارزشمند خود در مورد این مطلب لطفا نظرات خود را به صورت فارسی تایپ کنید همچنین نظرات شما بعد از بررسی توسط مدیر سایت در سایت قرار خواهد گرفت