بانک مقالات فارسی

فروشگاه

اینجا محل تبلیغ شماست

دلایل منقرض شدن دایناسور ها

عوامل مرتبط با انقراض دایناسورها

کره زمین در طول دوران گوناگون دستخوش دگرگونی‌ها و تغییرات بسیار بزرگ شده است. در این میان گونه‌های گیاهی و جانوری بسیاری از بین رفته و یا بطور ناگهانی از کره خاکی محو شده‌اند.

کره زمین در طول دوران گوناگون دستخوش دگرگونی‌ها و تغییرات بسیار بزرگ شده است. در این میان گونه‌های گیاهی و جانوری بسیاری از بین رفته و یا بطور ناگهانی از کره خاکی محو شده‌اند. بطوری که آثار و سنگواره‌های آنها نیز در طبقات جوان‌تر زمین پدیدار نیست و تحت تأثیر انقراض گروهی۱ (Mass Extinction) قرار گرفته‌اند. گاهی این انقراض‌ها ناگهانی و چنان سریع بوده که در مدت زمان اندک انقراضی بزرگ روی می‌داد و گاهی نیز آرام و به تدریج صورت می‌گرفت به نحوی که تغییرات درونی در موجودات تحت تأثیر پاسخ به تغییرات خارجی رخ می‌داد و این تغییرات تدریجی باعث بقای جانداران شده است. اگر موجودات نتوانند خود را با شرایط و محیط تطبیق دهند از بین خواهند رفت. زمانیکه نابودی موجودات در یک وسعت بسیار بزرگ زیستی صورت گیرد آن ناحیه مستعد برای بوجود آمدن جانداران جدید دیگری خواهد شد.

در اواخر دوران مزوزوئیک۲ که خزندگان عظیم‌الجثه منقرض گشتند، محیط برای رشد و گسترش پستانداران محیا شد بدین ترتیب این موجودات در دوران سنوزوئیک۳ به حداکثر گسترش و شکوفایی خود رسیدند. زمانیکه حادثه‌ای سبب نابودی و انقراض عظیم در بین موجودات می‌شود، نابودی به نسبت صورت می‌گیرد. در یک انقراض نه تنها عوامل خارجی و محیطی بلکه ساختمان بدن موجود را نیز باید مورد توجه قرار داد برای نمونه در مورد انقراض دایناسورها عواملی چون بزرگی جثه، کمبود مواد غذایی، شیوع بیماری، پیدایش حشراتی که عامل انتقال بیماری بودند، پدید آمدن گیاهان سمی، نازایی و پیری‌نژاد، کوچکی مغز این جانداران نسبت به جثه تنومندشان، فراوانی پستاندارانی که از تخم دایناسورها تغذیه می‌کردند، عبور زمین از نقطه‌ای با تابش کیهانی زیاد در حین چرخش به دور مرکز کهکشان،‌ تغییر در تابش نور خورشید، برخورد ستارگان با زمین، متلاشی شدن ستارگان و اینکه در حین نزدیکی به زمین سبب صدمه زدن به زمین شدند، انفجار سوپرنوآها۴ و صدمه زدن به لایه ازون و….

هنگامیکه دایناسورها بر روی کره زمین زیست می‌کردند آب و هوا در همه جا گرم و ملایم بود. اما همه چیز کم‌کم شروع به تغییر کرد، باتلاق‌ها گرم و خشک شدند، هوا سرد گردید و گیاهان جدید و با گونه‌هایی جدید رشد نمودند. جانوران زیادی قادر به تحمل تغییرات بودند و بنابر این نمردند ولی به احتمال زیاد دایناسورها نمی‌توانستند در دنیای جدید به سر برند آنها خونسرد بودند و نمی‌توانستند به راحتی در هوای سرد زندگی کنند.

گیاهخواران نمی‌توانستند از گیاهان جدید که ساقه و برگ خشن‌تری نسبت به اولی‌ها داشتند تغذیه کنند، دریاها هم سردتر شدند، شاید این عامل در همان زمان منجر به مرگ خزندگان آبزی شد اما دانشمندان به این مشکل متقاعد نشده زیرا عده‌ای از خزندگان به ادامه‌ حیات خود همت گماشتند. لاک‌پشت‌ها، مارها، سوسمارها و مارمولک‌ها تا به امروز وجود دارند ولی چرا تنها دایناسورها و دیگر خزندگان غول‌پیکر از بین رفتند؟

گروهی از دانشمندان کاهش یا افزایش حرارت کره زمین را به عنوان عامل جداگانه در انقراض و نابودی موجودات در نظر می‌گیرند. اما تغییر حرارت و همچنین دیگر عوامل اکولوژیکی مثل دما، نور، PH، اکسیژن و عوامل دیگر باعث بوجود آمدن شرایط مرگ‌آور و در نتیجه نابودی موجودات زنده خواهد شد در واقع همانطور که شرایط مناسب محیطی سبب افزایش و تنوع گونه‌ها می‌شود شرایط نامناسب از تعداد گونه‌ها خواهد کاست در چنین شرایطی میزان انقراض گونه‌ها بر میزان ظهور انواع جدید فزونی خواهد یافت.

بعضی از گونه‌ها در برابر تغییرات دما انعطاف‌پذیری کمی نشان داده و برخی دیگر تحمل زیاد دارند. در مجموع موجوداتی که در دریا به سر می‌برند به علت اینکه نوع محیطی که در آن هستند (آب)، در برابر تغییرات ناگهانی هوا حساس‌تر می‌باشند. برعکس موجودات خشکی‌زی که در فصل‌ها و دماهای گوناگون از خود تغییر و تحول نشان داده‌اند و شرایط محیطی زیادی را تجربه کرده‌اند از مقاومت بالاتری برخوردارند.

اما کاهش یا افزایش حرارت و همچنین دیگر عوامل اکولوژیکی خود می‌تواند معلول بسیاری از موارد مانند تکتونیک صفحه‌ای۵، پیشروی و پسروی دریاها، برخورد اجرام آسمانی، وقوع آتشفشان‌ها و غیره باشد. در سال‌های اخیر دانشمندان اندازه، زمان و محل برخورد شهاب سنگ‌های بزرگ به زمین را معین کرده و گفتنی است در هر برخورد شرایط اکوسیستمی برهم خورده و بخش اعظم زنجیره غذایی موجودات از بین رفته و در نتیجه آن حیوانات بسیاری منقرض گشتند. در طول ۵۷۰ میلیون سال گذشته به ترتیب در اواخر اردویسین۶، در اواسط دوره دونین۷، اواخر دوره پرمین۸، اواخر دوره تریاس۹ و اواخر دوره‌کرتاسه۱۰ یعنی پنج انقراض بزرگ رخ داده است. که غم‌انگیزترین انقراض‌ها در ۲۴۵ میلیون سال قبل یعنی اواخر دوره پرمین اتفاق افتاد. به عقیده دانشمندان در این دوره شهاب سنگی به قطر ۳۰۰ کیلومتر با حاشیه جنوبی قاره گندوانا۱۱ برخورد کرد که اثر این برخورد در جزایر فالکلند۱۲ دیده می‌شود. در این برخورد ۹۰ درصد موجودات زنده از بین رفتند. چنین رویدادی را ۶۵ میلیون سال قبل نیز زمین بار دیگر تجربه کرد و در این میان بیش از ۷۵ درصد از موجودات زنده از بین رفت که دایناسورها هم قسمتی از آنها بودند.

گروهی از دانشمندان زیست‌شناس و دیرین‌شناس عقیده دارند که اگرچه امروزه دایناسورها وجود ندارند اما نزدیک‌ترین اقوام آنها یعنی پرندگان در بین ما زیست می‌کنند.

گفتنی است که ممکن است با برخورد شهاب‌سنگ‌ها، فعالیت آتشفشان‌ها، تغییرات آب و هوایی یا عامل دیگری جهان بار دیگر در ابتدای بزرگترین انقراض کلی باشد و سنگواره‌های ایجاد شده در زمان ما نیز به اهمیت فسیل‌هایی باشد که در مرگ بزرگ یعنی انقراض کلی اواخر دوره پرمین پدید آمد.

پی نوشت ها:
۱ـ انفراض گروهی: از بین رفتن تعدادی از گونه‌های جانوری در دوره‌ای از تاریخ زمین را گویند.
۲ـ مزوزوئیک: دورانی از تاریخ زمین که در حدود ۲۲۵ تا ۶۵ میلیون سال پیش بوده است.
۳ـ سنوزوئیک: دورانی از تاریخ زمین که به آن دوره نوزیستی نیز می‌گویند. این دوران که ما تاکنون در آن هستیم از ۶۵ تا ۰ میلیون سال قبل بوده است.
۴ـ سوپرنوآ: انفجار ستاره‌ای
۵ـ تکتونیک صفحه‌ای: حرکات وسیع پوسته زمین را گویند.
۶ـ اردویسین: دوره‌ای از تاریخ زمین‌شناسی از دوران پالئوزوئیک است که در ۴۸۸ تا ۴۴۳ میلیون سال قبل بوده است.
۷ـ دونین: دوره‌‌ای از تاریخ زمین‌شناسی از دوران پالئوزوئیک که در ۴۱۶ تا ۳۵۹ میلیون سال قبل بوده است.
۸ـ پرمین: دوره‌ای از تاریخ زمین‌شناسی از دوران پالئوزوئیک که در ۲۹۹ تا ۲۵۱ میلیون سال قبل بوده است.
۹ـ تریاس: دوره‌ای از تاریخ زمین‌شناسی از دوران مزوزوئیک که در حدود ۱۹۹ تا ۲۵۱ میلیون سال قبل بوده است.
۱۰ـ کرتاسه: دورانی از تاریخ زمین شناسی از دوران مزوزوئیک که در حدود ۶۵ تا ۱۴۵ میلیون سال قبل بوده است.
۱۱ـ گندوانا: میلیون‌ها سال قبل تمام قاره‌های دنیا به هم متصل بودند و یک قاره واحد به نام گندوانا را تشکیل می‌دادند.
۱۲ـ فالکلند: مجمع‌الجزایری در سواحل آمریکای جنوبی در اقبانوس اطلس است.
منابع:
ـ زمین‌شناسی تاریخی،‌ غلامعلی شایگان و ابراهیم اشراقی، انتشارات دانشگاه پیام نور.
ـ جعرافیای دیرینه، خدیجه اسدیان، انتشارات دانشگاه تهران.

روزنامه اطلاعات ( www.ettelaat.com )

 

لینک ثابت

icon برچسب ها:
 • نوشته: مدیر سایت articlefa.ir
 • تاریخ: 26 می 2010
 • ۱۸ نظر

 • نظرات ارزشمند خود را در مورد این مقاله از فرم ارسال نظر که در اخر همین صفحه وجود دارد برای ما ارسال کنید تا در سایت نمایش داده شودنظرات شما بعد از بررسی در سایت نمایش داده خواهد شد نمایش نظرات به معنای تایید انها توسط سایت نیست ونظرات شخصی بازدید کنندگان سایت در مورد این مقاله هست پیشاپیش از اینکه نظرات ارزشمند خود را در مورد این مطلب به سایت ارسال می کنید از شما ممنون هستیم باعرض پوزش بابت تاخییر ایجاد شده در تایید نظرات برای نمایش در سایت به دلیل مشغله کاری زیاد نظرات جدید با تاخییر بر روی سایت قرار میگیرند
  رها در ساعت 11:18 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: 25 نوامبر 2010

  برخورد شهابی

  رها در ساعت 2:31 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: 27 نوامبر 2010

  دلایل زیادى درباره منقرض شدن دایناسورها ارایه شده است اما معتبرترین این نظرات برخورد شهاب سنکی به زمین در نزدیکی خلیج مکزیک است

  محمد در ساعت 3:17 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: 17 دسامبر 2011

  دیگری هم خوردن هم نوعان

  محمد در ساعت 11:35 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: 19 دسامبر 2011

  ممنون. خوب بود

  لعیا در ساعت 10:54 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: 27 فوریه 2012

  خیلی ممنون به خاطر همین مطلب یه۲۰ گرفتم

  نیکی در ساعت 2:56 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: 28 فوریه 2012

  نظر منم بر خورد شهاب سنگه سایت خیلی جالبی بود ممنون

  ali در ساعت 11:25 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: 11 جولای 2012

  tank you about your information that is realy help me.

  اسمخانی در ساعت 11:28 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: 11 جولای 2012

  جالب بود نه!

  AMIRSAFA در ساعت 4:45 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: 3 دسامبر 2012

  برخورد شهاب سنک بوده

  ناشناس در ساعت 9:24 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: 18 دسامبر 2012

  خیلی خوب بود ممنون .

  Mohammad در ساعت 9:04 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: 19 دسامبر 2012

  very good thanks

  تاریخ: 22 دسامبر 2012

  ممنون

  سحر در ساعت 2:05 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: 1 ژانویه 2013

  چه خوبه

  تاریخ: 26 ژانویه 2013

  عالی

  ناشناس در ساعت 3:18 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: 29 سپتامبر 2013

  دایناسور ها به خاطر شهاب سنگ منقرض نشدندبلکه به خاطر اب وهوامنقرض شده اند.اونم نه همشون ۴نوع ازدایناسورها زنده اند شاید ازانسان بزرگ ترنباشند اما گوشت خوارند.

  hfk در ساعت 3:20 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: 29 سپتامبر 2013

  دایناسور ها به خاطر شهاب سنگ منقرض نشدندبلکه به خاطر اب وهوامنقرض شده اند.اونم نه همشون ۴نوع ازدایناسورها زنده اند شاید ازانسان بزرگ ترنباشند اما گوشت خوارند.

  بابك در ساعت 11:38 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: 8 نوامبر 2013

  بد نبود

  دکتر عبدالهی در ساعت 7:56 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: 10 دسامبر 2013

  اصلا این نیست با برخور شهاب سنگ منقرض دایناسور ها اتفاق افتاده است

  Debes estar logueado para postear un comentario

  ضمن تشکر از شما برای ارسال نظرات ارزشمند خود در مورد این مطلب لطفا نظرات خود را به صورت فارسی تایپ کنید همچنین نظرات شما بعد از بررسی توسط مدیر سایت در سایت قرار خواهد گرفت