بانک مقالات فارسی

فروشگاه

اینجا محل تبلیغ شماست

چگونه مطالعه کنیم ؟ (۲) افزایش تمرکز

چگونه مطالعه کنیم ؟ (۲) افزایش تمرکز

نویسندگان : دکتر منگروم ، دکتر استری چارت
مترجم : محمود کریمی شرودانی
منبع : راسخون

خیلی از دانش آموزان و دانشجویان مشکل تمرکز در حین مطالعه را دارند. توانایی تمرکز گرفتن در حین مطالعه برای عملکرد خوب در حین کلاس و در هنگام امتحان دادن، حیاتی است.
در ادامه مقاله ۱۰ راه برای افزایش تمرکز در حین مطالعه آورده است:
۱- در مکان ساکتی که شما را دچار حواسپرتی و وقفه در مطالعه نکند، به مطالعه بپردازید. سعی کنید فضایی فقط مخصوص مطالعه ایجاد کنید.
۲- یک برنامه ریزی درسی انجام دهید که نشان دهد چه کارهایی باید انجام دهید و هر کار (یا تکلیف و مطالعه درسی را) در چه زمانی باید انجام دهید. این کار ساختاری را به شما می دهد که برای مطالعه مؤثر به آن نیاز دارید.
۳- سعی کنید در زمانی از روز به مطالعه بپردازید که بهترین بازدهی را دارید. بعضی افراد در صبح زود عملکرد خوبی دارند و برخی در آخر شب. شما خودتان می دانید که چه ساعتی بهترین عملکرد را دارید.
۴- فراموش نکنید هنگامی که می خواهید به مطالعه بپردازید گرسنه یا خسته نباشید در غیر این صورت انرژی لازم برای تمرکز را نخواهید داشت. همچنین تناسب جسمانی خود را حفظ کنید.
۵- سعی نکنید در یک زمان دو کار را با هم انجام دهید. شما نمی توانید بر روی هیچ کدام از آنها تمرکز خوبی داشته باشید. تمرکز به معنای توجه کردن به یک چیز و چشم پوشی از دیگر چیزهاست.
۶- کارها(تکالیف) بزرگ را به مجموعه ای از کارهای کوچکتر بشکنید به طوری که در هر مرتبه یکی از آنها را انجام دهید. اگر تلاش کنید که یک کار(تکلیف) بزرگ را به طور یک مرتبه انجام دهید، ممکن است احساس مضمحل شدن و در هم فروشکستن پیدا کنید و قادر به حفظ تمرکز خود نباشید.
۷- ریلکس و راحت باشید. وقتی که عصبی و هیجان زده هستید، سخت می توانید تمرکز کنید. داشتن آرامش در هنگام انجام کاری که نیاز به تمرکز دارد، مهم است. مدیتیشن برای خیلی از دانش آموزان (دانشجویان) مفید است.
۸- ذهن تان را از افکار مزاحم پاک کنید. ثبات فکری برای تمرکز مهم است. ممکن است شما به وسیله ی افکار خودتان دچار حواس پرتی شوید. مراقب افکار خود باشید و از افکاری که ادامه دادن به آنها حواس شما را پرت می کند، بپرهیزید. خیال پردازی نکنید.
۹- نسبت به آن چه که در حال مطالعه اش هستید، خود را علاقه مند کنید. سعی کنید با مربوط کردن آن چه مطالعه می کنید به زندگی خودتان، تا آن جا که ممکن است آن را معنی دار کنید. این کار می تواند شما را به تمرکز وادار کند.
۱۰- هر وقت حس کردید خسته شده اید، استراحت کنید. هیچ فرمول ثابتی برای زمان استراحت دادن به خود، وجود ندارد. خودتان خواهید دانست که چه زمانی نیاز به استراحت دادن به خودتان دارید.
مطالعه کردن بدون تمرکز مثل این است که بخواهید سطلی را که ته آن سوراخ است ، پر کنید. مشخص است که جواب نمی دهد.
منبع انگلیسی مقاله : How- to- study.com

 

لینک ثابت

icon برچسب ها:
 • نوشته: مدیر سایت articlefa.ir
 • تاریخ: 24 می 2010
 • يك نظر

 • نظرات ارزشمند خود را در مورد این مقاله از فرم ارسال نظر که در اخر همین صفحه وجود دارد برای ما ارسال کنید تا در سایت نمایش داده شودنظرات شما بعد از بررسی در سایت نمایش داده خواهد شد نمایش نظرات به معنای تایید انها توسط سایت نیست ونظرات شخصی بازدید کنندگان سایت در مورد این مقاله هست پیشاپیش از اینکه نظرات ارزشمند خود را در مورد این مطلب به سایت ارسال می کنید از شما ممنون هستیم باعرض پوزش بابت تاخییر ایجاد شده در تایید نظرات برای نمایش در سایت به دلیل مشغله کاری زیاد نظرات جدید با تاخییر بر روی سایت قرار میگیرند
  hoda در ساعت 2:08 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: 29 می 2012

  واقعا عالی بود خصوصا شماره ی ۸تاثیرداره متشکرم

  Debes estar logueado para postear un comentario

  ضمن تشکر از شما برای ارسال نظرات ارزشمند خود در مورد این مطلب لطفا نظرات خود را به صورت فارسی تایپ کنید همچنین نظرات شما بعد از بررسی توسط مدیر سایت در سایت قرار خواهد گرفت