بانک مقالات فارسی

فروشگاه

اینجا محل تبلیغ شماست

اهمیت تکثیر جانوران در حال انقراض (سمندر لرستانی)

اهمیت تکثیر جانوران در حال انقراض (سمندر لرستانی)
جانوران در حال انقراض به دلیل اینکه نزدیک به انقراض میباشند بایستی مورد توجه قرار گیرد. در اینجا ما به بحث مقدماتی در مورد تکثیر جانوران در حال انقراض و یا مهمتر سمندر لرستانی میپردازیم. چرا که سمندر لرستانی گونه اندمیک ایران و در حال انقراض میباشد.

جانوران و یا گیاهان در حال انقراض توسط IUCN شناسایی شده اند و میتوان اطلاعات لازم را در زمینه وضعیت حفاظتی هر جانداری را از IUCN بیرون کشید. جانوران در حال انقراض در این بین اهمیت بسیار بالایی دارند چرا که این جانوران به دلایل مختلفی از جمله تعداد اندک آنها، تهدید زیستگاه آنها و یا … به شدت در حال تهدید میباشد و با کمترین تغییرات منفی جانور به مرحله انقراض میرسد. انقراض هر جانداری ضربه زیست محیطی زیادی را به محیط پیرامون ما انسان ها میزند. یکی از این آسیب ها را میتوان تغییر و یا شکستن چرخه زیست محیطی دانست. با انقراض یک جاندار زنجیره غذایی در یک نقطه از شبکه قطع خواهد شد. این شکستن، تغییرات وسیعی را در شبکه به وجود می آورد.

و تمامی جاندارن در این شبکه بایستی تمامی اعمال زیست محیطی خود را بر اساس شبکه غذایی جدید تغییر دهند. این موضوع کار ساده ای نمیباشد و از نظر زیست محیطی انرژی بالایی بایستی صرف شود. در کل نیاز نیست که جانوری حتما از بین برود تا زنجیره آسیب ببیند. بلکه با کم شدن جمعیت یک جاندار که از نظر IUCN به مرحله در حال انقراض رسیده است نیز کافی میباشد. چرا که از دید اکولوژی زنجیره آسیب دیده است و آسیب نهایی و قطع زنجیره زمانی صورت میگیرد که جانور به طور کلی از بین برود. قطع زنجیره غذایی، محیط زیست بسیاری از موجودات را تغییر می دهد. برای مثال از بین رفتن برخی مارها میتواند افزایش موش ها را در یک زمین در پی داشته باشد. اما موضوع ما در اینجا سمندر لرستانی میباشد و بایستی بیشترین تاکید را روی سمندر لرستانی بنماییم. بنابراین به موضوع با تکیه بر سمندر لرستانی در زیر میپردازیم.

سمندر لرستانی گونه ای دوزیست دمدار میباشد. این گونه دوزیست در آبشارهای محدودی در لرستان و خوزستان زیست میکند.

این گونه سمندر به دلایل مختلفی از جمله صید بی رویه در سالیان گذشته، تغییرات آب و هوایی و … در حال انقراض میباشد. مطالب زیادی در مورد تهدیدات سمندر لرستانی در اینترنت میتوان پیدا نمود. اما موضوعی که در حال حاضر به آن میپردازیم خارج از این موضوع میباشد و تا حد بالایی اولین بار میباشد که به این موضوع به طور تخصصی پرداخته شده است. بنابراین ما به بحث در مورد سمندر لرستانی به شرح زیر میپردازیم.

سمندر لرستانی همانند بسیاری از جانوران، وحشی میباشد. جانوران وحشی تحت شرایط سختی میتوانند در محیط اسارات تولید مثل کنند. این موضوع در مورد سمندر لرستانی نیز صادق میباشد. اما ما در دنیای ممکن ها زندگی میکنیم. بنابراین در دنیای ممکن ها میتوان به هر موضوع منطقی پرداخت. چیزی که بایستی رعایت کرد این است که ما اصول منطقی را رعایت نموده. بنابراین در مورد سمندر لرستانی یا هر موجودی دیگر بایستی بیان نمود که ما بایستی آشنایی کاملی با سمندر لرستانی و یا هر موجودی دیگر داشته باشیم تا بتوانیم در محیط اسارت آن را پرورش داد و سپس تکثیر نمود.

مطالعات ما در زمینه سمندر لرستانی تا حدودی جامع میباشد و ما دوست داریم که اطلاعات خود را تا حدودی هر چند اندک در اختیار خوانندگان محترم بگذاریم. این موضوعات در مورد هر جانداری دیگر صادق میباشد.

به طور کلی در مورد سمندر لرستانی یا هر جانوری دیگر ما بایستی اطلاعات زیر را از طبیعت به دست آوریم. ما برای راحت تر شدن موضوعات آنها را طبقه بندی نموده ایم و به شرح زیر آورده ایم.

۱) رفتارشناسی: موضوع رفتار شناسی هر جانداری و یا سمندر لرستانی موضوع مهمی میباشد که در بحث تکثیر در اسارت بایستی در نظر گرفته شود. زیرا ما بایستی مکان اسارت را براساس رفتار جانور درست نماییم.

۲) اکولوژی تولید مثل: برای این موضوع بایستی به طور کامل تولید مثل گونه را از نزدیک بررسی نمود. در این بحث ما بایستی به زیستگاه جانور برویم. در مورد سمندر لرستانی بایستی به مکان آبشارها رفته. در این مورد نیاز است که ما سفرهای متمادی در طول فصل های مختلف سال که گونه دارای فعالیت بیولوژیکی است رفته و رفتارهای تولید مثلی را از نزدیک مشاهده و مطالعه نماییم.

۳) تغذیه: اینکه یک گونه جانوری از چه چیزی تغذیه میکند بسیار مهم میباشد. ما بایستی در طبیعت به این موضوع بپردازیم و اطلاعات تا حدودی جامعی را در زمینه نوع غذایی که جانور در حال انقراض به دست آوریم و اینکه به چه نسبتی از آنها تغذیه نماید نیز مطالعه نماییم.

۴) زیستگاه: دانستن محل زیست گونه نیز بسیار مهم میباشد. زیرا ما بایستی محیط اسارت را با شباهتی بالا به محیط طبیعی بازسازی نماییم. برای مثال سمندر لرستانی در محیطی آبشاری زیست میکند و ما بایستی آبشاری را در مکان اسارت با خصوصیات مکان زیستگاهی سمندر لرستانی درست نماییم.

۵) و …

در موارد بالا موضوعات بسیار زیادی بایستی رعایت شود و در نظر گرفته شود.

البته واضح است که موضوعات بیشتری از موارد بالا که بیان شد بایستی در نظر گرفت که نمیتوان تمامی موضوعات را در بالا ذکر نمود.

نیاز است که در اینجا بیان گردد که نویسندگان دارای اطلاعات کاملی در زمینه سمندر لرستانی میباشند و هر دستگاه دولتی که بخواهد حمایت نماید با جان و دل این موضوع را اجرا نموده و سمندر لرستانی را برای اولین بار به مرحله تکثیر می رسانیم.

امید است که با حمایت سازمان محیط زیست و یا هر سازمان و یا اداره دولتی، بتوان به بررسی عملی گونه های در حال انقراض بپردازیم.

ما امیدوار هستیم که همت مضاعف مسئولان در پیگیری این موضوع باعث شود که ما نیز کاری مضاعف را به مرحله اجرا برسانیم. چرا که به گفته مقام معظم رهبری سال جدید بایستی با همت مضاعف و کار مضاعف شروع و سپری گردد.

فرهنگ ترکی
مرکز تحقیقات اکولوژی و خزنده ـ دوزیست شناسی، لرستان، نورآباد، ص پ ۱۳۹
نویسندگان: نعمت حاتمی
سپاه پاسداران، تیپ ۵۷، حضرت ابوالفضل (ع)، استان لرستان
سایت افتاب

 

لینک ثابت

icon برچسب ها:
 • نوشته: مدیر سایت articlefa.ir
 • تاریخ: 22 می 2010
 • يك نظر

 • نظرات ارزشمند خود را در مورد این مقاله از فرم ارسال نظر که در اخر همین صفحه وجود دارد برای ما ارسال کنید تا در سایت نمایش داده شودنظرات شما بعد از بررسی در سایت نمایش داده خواهد شد نمایش نظرات به معنای تایید انها توسط سایت نیست ونظرات شخصی بازدید کنندگان سایت در مورد این مقاله هست پیشاپیش از اینکه نظرات ارزشمند خود را در مورد این مطلب به سایت ارسال می کنید از شما ممنون هستیم باعرض پوزش بابت تاخییر ایجاد شده در تایید نظرات برای نمایش در سایت به دلیل مشغله کاری زیاد نظرات جدید با تاخییر بر روی سایت قرار میگیرند
  علیرضا شمس در ساعت 11:02 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: 5 می 2012

  سلام من امروز در مجتمع تجاری بوستان واقع در میدان پونک تهران به راحتی یک سمندر لرستانی خریدم این در حالی است که هفته پیش نداشتند و من سفارش دادم و گفتند هر چند تا بخواهی میارم.و من به قیمت ۸۰۰۰تومان این جانور نادر را خریدم.چرا با فروشندگان این جانور مبارزه نمی شود که اینقدر راحت و ارزان به فروش برسد.

  Debes estar logueado para postear un comentario

  ضمن تشکر از شما برای ارسال نظرات ارزشمند خود در مورد این مطلب لطفا نظرات خود را به صورت فارسی تایپ کنید همچنین نظرات شما بعد از بررسی توسط مدیر سایت در سایت قرار خواهد گرفت