بانک مقالات فارسی

فروشگاه

اینجا محل تبلیغ شماست

داروهای تجویزی (Prescription Drugs) ، داروهای تضعیف کننده سیستم اعصاب مرکزی

داروهای تجویزی (Prescription Drugs) ، داروهای تضعیف کننده سیستم اعصاب مرکزی
داروهای تجویزی (Prescription Drugs)

? داروهای تضعیف کننده سیستم اعصاب مرکزی

باربیتوراتها

جزو داروهای مضعف سیستم اعصاب مرکزی است نام‌های دیگرآن عبارتند از:Amytal، Floriual، Nembutal، Seconal، Tuinal، فنوباربیتال، pentobarbital

استفاده‌های پزشکی آن شامل استفاده در موارد بیهوشی، ضد تشنج،‌خواب آور و آرامبخش می‌باشد. در حد متوسط تا بالا باعث وابستگی جسمی‌و روانی می‌گردد. مصرف آن با ایجاد پدیده تحمل همراه است. مدت اثر آن ۸-۵ ساعت است. طریقه استفاده از آنها بروش خوراکی و تزریقی است اثراتش شامل اختلال در تکلم،‌اختلال در آگاهی مکان و زمان،‌علائم شبیه مستی (‌مانند الکل ) است.علائم مسمومیت شامل کاهش در سطح تنفس، پوست سرد، مردمکها متسع،‌نبض ضعیف و سریع، کما و گاهی مرگ است. علائم محرومیت شامل اضطراب، بی خوابی، لرزش دستها، دلیریوم، تشنجات و‌ گاهی مرگ است.

فلونیترازپام
از دسته بنزودیازپین‌ها (Schedule IV)و تضعیف کننده سیستم اعصاب مرکزی است.فلونیتر ازپام ماده مخدر خاص مهمانیهاست که بیشتر از طرف مکزیک به آمریکا قاچاق می‌شود این ماده در مشروب فروشی،‌کلوپهای شبانه و… مورد سوء استعمال قرار می‌گیرد. در برخی مصرف کنندگان ‌این ماده میل جنسی را شدیداً افزایش داده و بعضاً موجب ارتکاب تجاوز می‌شود. گرچه این دارو بصورت قانونی درسراسر جهان توزیع می‌شود، این ماده هیچ مصرف پزشکی در آمریکا ندارد. ‌نامهای تجاری آن عبارتند از : Rohypnol، roofies،rope، R2، Roypnol

استفاده پزشکی :

فلونیتر ازپام در بیش از ۷۰ کشور به فروش می‌رسد و از آن جهت درمان کوتاه مدت بی خوابی استفاده می‌شود.

وابستگی جسمی‌ و روانی :

استفاده مزمن از فلونیترازپام می‌تواند باعث وابستگی شود. وعدم استفاده از آن موجب سندرم ترک گردد.

تحمل داروئی Tolerance:

همانند سایر داروهای دسته بنزودیازپین تحمل داروئی ایجاد می‌کند.

استفاده پزشکی :

فلونیتر ازپام در بیش از ۷۰ کشور به فروش می‌رسد و از آن جهت درمان کوتاه مدت بی خوابی استفاده می‌شود.

وابستگی جسمی‌ و روانی :

استفاده مزمن از فلونیترازپام می‌تواند باعث وابستگی شود. وعدم استفاده از آن موجب سندرم ترک گردد.

تحمل داروئی Tolerance:

همانند سایر داروهای دسته بنزودیازپین تحمل داروئی ایجاد می‌کند.

مدت اثر (Duration):

تاثیر فلونیترازپام حدوداً ۲۰-۱۵ ساعت پس از استفاده از راه دهانی شروع شده و ۴۷ ساعت ادامه داد. البته اثرات خفیف آن تا ۱۲ ساعت پس از استفاده باقی می‌ماند.

روشهای سوء استعمال:

این ماده مخدر در دوزه‌های mg1 و mg5 وجود دارد البته قبلاً فرمهای تزریقی آن با دوز m1/2mg وجود داشته که اخیراً از رده تولید خارج شده است.

اثرات :

‌آرامبخش، شل کردن عضلات، کاهش اضطراب

مصرف بیش از اندازه (Overdose):

علاوه برافت فشارخون،‌اختلال حواس، گیجی، اختلالات بینایی، گمگشتگی و ناراحتی دستگاه گوارش و احتباس ادرار مصرف بیش از حد آن موجب مرگ می‌شود.

ترک (Withdrawal):

همانند سایر داروهای گروه بنزودیازپین قطع ناگهانی دارو پس از استفاده روزانه موجب حملات اضطراب می‌شود.

گاما هیدروکسی بوتیریک اسید

طبقه بندی :

تضعیف کننده سیستم اعصاب مرکزی

نامهای تجاری :

‌Liquid Ecstasy،Scoop، Easy Lay، Georgia Home Boy Grievous Bodily Harm،Liquid X و Goop

دوزاژ:

مصرف یک قاشق چایخوری از راه خوراکی دوز معمول در نظر گرفته می‌شود.گرچه دوزاژ آن براساس وزن بدن ومیزان غذای معده متفاوت خواهد بود.

استفاده پزشکی :

GHB یک داروی مضعف سیستم اعصاب مرکزی بوده که از سال ۱۹۹۰ توسط FDA ممنوع اعلام شد. ابتدائاً این دارو در مغازه‌های غذائی و بهداشتی به عنوان داروی تسریع دهنده رشد عضلانی بدن ( از طریق آزاد سازی هورمون رشد) فروخته می‌شد. ولی بعداً به دلیل اثرات اعتیاد زائی آن. ممنوع اعلام گردید.GHB جزء‌ طبیعی از متابولیسم پستانداران می‌باشد وبطور طبیعی درسلولهای بدن انسان وجود دارد. GHB یک نوروترانسمیتر بوده و در بدن به عنوان پیش ساز GABA (گاما آمینوبوتیریک اسید ) بکار گرفته می‌شود.

وابستگی جسمانی :

این ماده به میزان متوسط باعث وابستگی جسمی‌می‌گردد.

وابستگی روانی :

GHB به میزان متوسطی باعث وابستگی روانی می‌گردد.

تحمل:

مصرف این ماده با بروز پدیده تحمل همراه است.

مدت اثر:

مدت اثر این دارد ۶-۳ ساعت است.

روش استفاده :

GHB اساساً به شکل مایع در دسترس است. گرچه گاهی اوقات بشکل پودر نیز عرضه می‌گردد. این ماده بشدت قابلیت حل شدن در آب را دارد و بشکل خوراکی مصرف می‌شود. به خاطر طعم شور آن معمولاً مواد طعم دهنده به محلول اضافه می‌شود.

اثرات:

اثرات تحریک کنندگان اکستسی استفاده می‌شود. GHB جهت ارتکاب تجاوزات جنس نیز به کرات مورد استفاده قرار گرفته است زیرا این ماده مانع از دفاع خود در برابر تجاوز شده و باعث اختلالات حافظه است که درنهایت می‌تواند از تحت تعقیب واقع شدن متجاوز جلوگیری نماید. همین جهت به این ماده داروی date rape نیز اطلاق می‌گردد.

مصرف بیش از حد (overdeoe): در دوزهای پایین، GHB باعث خواب آلودگی، سرگیجه، تهوع و اختلالات بینائی می‌گردد. در دوزهای بالاتر باعث بیهوشی، تشنج، دپرسیون تنفسی و کما می‌گردد. مصرف بیشتر از حد آن معمولاً نیاز به مراقبتهای ویژه اورژانس پزشکی دارد. از نوامبر سال ۲۰۰۰ اداره DEA 71مورد مرگ ناشی از GHB را گزارش نموده است.

ترک (Withdrawal):

علائم ترک مصرف GHB بصورت اضطراب, بی خوابی، لرزش دستها،‌دلیریوم،‌تشنج بوده و گاهی نیز منجر به مرگ می‌شود.

درمان (Treatment):

درمان علائم ترک این ماده علامتی وحمایتی است. تجویز داروهای آرامبخش و خواب آور از دسته بنزودیازپین‌ها مفید است. در صورت بروزدلیریوم وتشنج بستری در بیمارستان واقدامات حمایتی گسترده‌تر لازم است.

کلرال هیدرات

این ماده جزو داروهای مضعف سیستم اعصاب مرکزی است اسامی‌تجارتی آن Noctec، Somnos و Felsules می‌باشد. درپزشکی از آن به عنوان داروی خواب آور استفاده می‌شود. درحد متوسط باعث وابستگی جسمی‌و روانی می‌شود. مصرف آن با ایجاد پدیده تحمل همراه است.

مدت اثر آن ۸-۵ ساعت است.

طریقه مصرف آن خوراکی است اثرات آن در بدن شامل اختلال در تکلم، عدم آگاهی به مکان و زمان، علائم مستی ( همانند الکل ) می‌باشد. درصورت مصرف بیش از حد آن باعث مسمومیت شده که علائم آن شامل کاهش درعمق تنفس، پوست سرد، مردمکهای متسع، نبض ضعیف وسریع، کما و گاهی مرگ است.

علائم محرومیت شامل اضطراب، بی خوابی، لرزش اندام‌ها، دلیریرم، تشنجات و احتمالاً مرگ است.

کتامین
طبقه بندی :

مضعف سیستم اعصاب مرکزی

نامهای تجاری:

Special k ، Cat valium

دوزاژ:

استفاده از آن به میزان ۱۰۰ میلی گرم باعث بروز عوارض فیزیکی و روانی می‌گردد.

استفاه بالینی :

از کتامین بصورت داروی بیهوش کننده جهت حیوانات و انسان استفاده می‌شود. تنها منبع شناخته آن در بازارهای غیر قانونی انحراف آن از مسیرهای قانونی به این گونه بازارهاست. گزارشات اخیر حکایت از این دارد که تعداد زیادی از کلینیک‌های دامپزشکی اختصاصاً جهت ربودن و یالهای کتامین مورد سرقت واقع شده اند.

وابستگی جسمی‌:

این دارو ممکن است باعث وابستگی جسمی‌گردد.

وابستگی روانی :

این دارو به میزان زیادی باعث وابستگی روانی می‌گردد.

تحمل :

با مصرف این دارو پدیده تحمل ایجاد می‌شود.

مدت اثر:

مدت اثر این دارو از یک تا ۱۲ ساعت متغیراست.

روش استفاده :

محلول کتامین می‌تواند از طریق تزریق، خوراکی (بصورت محلول‌های نوشیدنی) ویاموادقابل‌تدخین(Smokable material) مصرف گردد. فرم پودری آن از طریق تبخیر حلالهای فرم مایع آن حاصل می‌شود که نتیجه آن پودر سفید و یا کمی‌مایل به قهوه ای بوده که در لمس شبیه به کوکائین است. این پودر می‌تواند از طریق نوشیدن و یا تدخین و یاتزریق ( پس از حل کردن درمایع ) مورد سوء مصرف واقع گردد.

اثرات :

اثراتی که براثر مصرف کتامین بوجود می‌آید مشابه اثرات فن سیکلیدین بوده و اثرات بینایی مشابه LSD ایجاد می‌کند. سوء مصرف کنندگان گزارش می‌کنند که سوء استفاده این ماده بهتر از PCPو LSD است زیرا مدت اثراتش یک ساعت یاکمتر است. ایلوزیون،‌توهم و اختلال در درک زمان و فواصل در اثر مصرف این ماده ایجاد می‌گردد.

مصرف بیش از حد (Overdose):

تغییر خلق و تغییر برداشت از وضعیت فیزیکی بدن, دلیریوم آشکار, احساس انفکاک, احساس غوطه‌ورشدن, رویاهای واضع یا خطاهای ادراک و بینائی

ترک (Withdrawal):

علائم ترک این ماده بصورت رفتارهای داروگرایانه بروز می‌کند.(Drug seeking behavior)

درمان:

انجام خدمات مشاوره ای و جلسات شناخت درمانی و رفتار درمانی در کاهش رفتارهای داروگرایانه مفید است. درصورتی که علائم افسردگی در فرد وجود داشته باشد تجویز داروهای ضد افسردگی درکاهش بسیاری از علائم مفید خواهد بود.

متاکوآلون
طبقه بندی :

تضعیف کننده سیستم اعصاب مرکزی

نامهای تجاری :

کوآلود(Quaalude)و Sopor و Ludes

دوزاژ:

این دارو از طریق خوراکی مصرف می‌شود وبسرعت از دستگاه گزارش جذب می‌گردد. دوز خوراکی ۱۰۰-۷۵ میلی گرم روزانه است. درسوء مصرف این میزان به ۳ گرم روزانه می‌رسد.

استفاده بالینی:

متاکوآلون جزو داروهای خواب آور و آرام بخش بوده و اثرات فارماکولوژیکی مشابه باربیتوراتها را دارد. این دارو همچنین شباهتهای شیمیائی با گروه باربیتوراتها را داشته ولی در حقیقت ابتدا به عنوان جزئی از برنامه‌های کشور هند جهت داروی ضد مالاریا ساخته شد. (Brown and Goenechea 1973).

این دارو در طی سالهای ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ به عنوان داروی ضد اضطراب و همچنین برای درمان اختلالات خواب استفاده شد. متاکوآلون بوسیله یک محقق هندی بنام M.L.Gujiral در سال ۱۹۵۵ در طی یک برنامه تحقیقاتی ضد مالاریا کشف شد. اقلام داروئی اولیه آن بشکل کپسول‌های خواب آور تحت نامهای تجارتی Renoval و Melsed و ترکیب با یک آنتی هیستامین بنام Mandrax بفروش می‌رسید و در سال ۱۹۷۲ این دارو ششمین داروی منتخب آرامبخش آمریکا شناخته شد. نام Quaalude از عبارت quiet interlude بهمراه یک “aa” اضافه شده توسط کارخانه سازنده گرفته شده است. در آنزمان امید براین بود که این دارو بهتر وایمن تر از باربیتوراتها جهت آرامبخشی باشد، معهذا بزودی دریافتند که مصرف این دارو مشکلاتی مثل تحمل و وابستگی دارد. متاکوآلون بسرعت به عنوان یک داروی تفننی طی سالهای دهه ۱۹۶۰ در آمد. این دارو در سال ۱۹۷۱ در کشور انگلستان و در سال ۱۹۷۳ درکشور آمریکا جزو داروهای غیر مجاز و اعتیاد آور آورده شد.

وابستگی جسمی‌:

درحد متوسط باعث و ابستگی جسمی‌می‌گردد.

وابستگی روانی :

در حد متوسط باعث وابستگی روانی می‌گردد.

تحمل :

مصرف دراز مدت این دارو با بروز پدیده تحمل همراه است.

مدت اثر:

مدت اثر این دارو ۶-۲ ساعت است.

روش استفاده :

روش مصرف این دارو بصورت خوراکی است.

اثرات :

تاثیرات معمول آن بر بدن شامل اثرات آرامبخش (relaxation)، نشئگی (euphoria) و خواب آلودگی بروز می‌کند. در دوزهای معمول همچنین باعث کاهش میزان ضربان قلب و تندی تنفس می‌گردد و در دوزهای بالاتر باعث ایجاد افسردگی، عدم تعادل عضلانی و اختلال در تکلم می‌گردد.

مصرف بیش از حد (overdose):

علائم مسمومیت با این دارو شامل دلیریوم، تشنج،‌افزایش تون عضلانی، افزایش رفلکس‌ها، استفراغ،‌اختلال کلیوی، کما و حتی مرگ ( به علت توقف قلبی و تنفسی ) می‌گردد. درحقیقت علائم مسمومیت با این دارو مشابه مسمومیت با باربیتوراتهاست با این تفاوت که اختلالات حرکتی بیشتر و احتمال ایست قلبی و تنفسی کمتر است.

علائم ترک :

علائم ترک وابستگی به آن شامل اضطراب،‌بی‌خوابی، لرزش دستها، دلیریوم، تشنج وحتی مرگ می‌باشد.

درمان :

درمان علائم ترک اغلب حمایتی وعلامتی است ودرصورت بروز علائم دلیریوم و تشنج بستری در بیمارستان و اقدامات حمایتی گسترده تر توصیه می‌شود.

گلوتتماید

طبقه بندی :

مضعف سیستم اعصاب مرکزی

نام تجاری : Doriden

دوزاژ:

دوز آن براساس هر بیمار متفاوت است. دوز معمول آن ۵۰۰ میلی گرم روزانه است.

استفاده بالینی :

گلوتتماید یک داروی آرامبخش ـ خواب آور است که در درمان بی خوابی کاربرد دارد. معهذا امروز داروی بهتری جایگزین این دارو شده است. اگر این دارو هر روز مصرف شود، بیشتر از ۷ روز در درمان بی خوابی موثر نخواهد بود.

وابستگی جسمی‌:

درحد بالائی باعث وابستگی جسمانی می‌گردد.

وابستگی روانی :

درحد متوسط باعث وابستگی روانی می‌گردد.مصرف این دارو با ایجاد پدیده تحمل همراه است.

مدت اثر :

‌۸-۴ ساعت

روش استفاده :

‌ از طریق خوراکی مصرف می‌شود.

اثرات :‌

در دوز معمولی مصرف این دارو با علائمی‌همچون حالت گیجی،خواب آلودگی، و حالت منگی همراه است. حتی در صورتیکه این دارو در هنگام خواب مصرف شود،‌درهنگام بیدار شدن از خواب گاهی فرد حالت گیجی و خواب آلودگی دارد. گاهی مصرف آن با رویاهای شبانه وتوهمات همراه است.

مصرف بیش از حد:

تب، تشنج، عدم آگاهی به مکان و زمان، مشکلات حافظه ای، اسپاسم‌های عضلانی، کاهش سطح تنفس، کاهش رفلکس‌های محیطی، اختلال در تکلم، ضعف عضلانی شدید وحتی مرگ

علائم ترک :

اضطراب، بی خوابی، لرزش دستها، دلیریوم، تشنج از علائم مربوط به ترک مصرف این داروست.

 

لینک ثابت

icon برچسب ها:
 • نوشته: مدیر سایت articlefa.ir
 • تاریخ: 15 می 2010
 • ۲ نظر

 • نظرات ارزشمند خود را در مورد این مقاله از فرم ارسال نظر که در اخر همین صفحه وجود دارد برای ما ارسال کنید تا در سایت نمایش داده شودنظرات شما بعد از بررسی در سایت نمایش داده خواهد شد نمایش نظرات به معنای تایید انها توسط سایت نیست ونظرات شخصی بازدید کنندگان سایت در مورد این مقاله هست پیشاپیش از اینکه نظرات ارزشمند خود را در مورد این مطلب به سایت ارسال می کنید از شما ممنون هستیم باعرض پوزش بابت تاخییر ایجاد شده در تایید نظرات برای نمایش در سایت به دلیل مشغله کاری زیاد نظرات جدید با تاخییر بر روی سایت قرار میگیرند
  احمد در ساعت 3:50 ب.ظ - گفته است:
  تاریخ: 16 دسامبر 2011

  سلام.میشه بگید از کجا میشه تهیه کرد فلونیترازپام رو؟
  تو ایران هست؟

  سعید در ساعت 2:50 ق.ظ - گفته است:
  تاریخ: 11 مارس 2012

  با سلام.
  لطفا میشه بفرمایید فلونیترازپام رو از کجا میتونم بدون دردسر تهیه کنم؟ پولش مهم نیست.

  Debes estar logueado para postear un comentario

  ضمن تشکر از شما برای ارسال نظرات ارزشمند خود در مورد این مطلب لطفا نظرات خود را به صورت فارسی تایپ کنید همچنین نظرات شما بعد از بررسی توسط مدیر سایت در سایت قرار خواهد گرفت