بانک مقالات فارسی

فروشگاه

اینجا محل تبلیغ شماست

مهارتهای اجتماعی خود را بهبود بخشید

مهارتهای اجتماعی خود را بهبود بخشید
تحقیقات نشان داده است که یکی از بزرگترین ترس های افراد، همتراز با مرگ، صحبت کردن در جمع می باشد. به این معنی است که افراد حل مسئله های پیچیده را به صحبت کردن در جلوی غریبه ها ترجیح می دهند. پس اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که با محیط های اجتماعی، صحبت در جمع و برخورد با افراد جدید مشکل دارید، بدانید که هیچ مشکلی متوجه شما نیست. اکثر افراد، احساسی مشابه شما دارند، و تغییر برایشان حتی از مرگ هم بدتر است.

فکر نکنید کسی که در مجامع عمومی به خوبی قادر به صحبت کردن است، زبانی جادویی دارد. کتاب های زیادی برای راهنمایی شما برای ارتقاء مهارت های اجتماعیتان وجود دارد که می توانید از آنها به عنوان منبعی برای کمک استفاده کنید. اما موفق بودن در موقعیت های اجتماعی، هیچ ربطی به توانایی صحبت کردن ندارد. در این مقاله ما می خواهیم شما را با راهکارهایی آشنا کنیم، که بدون آوردن حتی کلمه ای بر زبانتان، بتوانید مهارت های اجتماعیتان را اصلاح کرده و بهبود بخشید.

خود را خوش برخورد نشان دهید

این نکته به دو عنصر مهم بستگی دارد: زبان بدن و حالت چهره. مردم قبل از اینکه شما کلمه ای بر زبان بیاورید، براساس این دو عنصر، تصمیم می گیرند که به شما نزدیک شوند یا خیر. این نکات را بیشتر توضیح می دهیم.

زبان بدن: زبان بدن بسیار کمک کننده است. دفعه بعدی که در یک محیط اجتماعی قرار گرفتید، با خود فکر کنید که زبان بدن شما چه مفهومی برای دیگران میتواند داشته باشد. آیا به یک دیوار تکیه داده اید؟ اگر اینکار را میکنید، منظورتان این است که “با من کاری نداشته باشید، کاش اینجا نبودم.” آیا دست به سینه نشسته اید؟ اگر اینطور است، می خواهید بگویید که: “از من دوری کنید، قصد ندارم حتی یک کلمه درمورد خودم به شما بگویم، و دوست ندارم هیچ فرد جدیدی وارد زندگیم شود.”

طریقه ی نشستن و ایستادن شما در یک گردهمایی اجتماعی، پیامهای بسیاری را به اطرافیان منتقل می کند. اگر می خواهید پیامی گرم و خوشایند به اطرافیان منتقل کنید، باید طریقه ی ایستادن و نشستنتان هم این پیام را منتقل کند. یعنی نباید تنها و جدا از دیگران بایستید، باید کنار سایرین باشید. لزومی ندارد که خود را مرکز توجه قرار دهید، اما اگر خود را جزئی از بقیه بدانید، مردم تمایل بیشتری برای صحبت و آشنایی با شما نشان خواهند داد. حتی اگر احساس ناراحتی کنید، سعی کنید کنار بقیه باشید و تنها ننشینید.

حالات چهره: چهره ی شما آینه ی احساساتتان است. برای اینکه بتوانید نظر اطرافیان را به خود جلب کنید، هیچ نیازی به تظاهر نیست. اما خاطرتان باشد که صورتتان اولین چیزی است که اطرافیان به آن نگاه می اندازند. لبخندی دوستانه، تکان های سر، خنده ای قلبی و صمیمانه و برقراری ارتباط چشمی نکاتی است که به شما در جلب نظر دیگران کمک می کند. طرف مقابل شما را شنونده ی خوبی قلمداد خواهد کرد و از صحبت و گفتگو با شما لذت خواهد برد، و این مطلب را به دیگران نیز منتقل خواهد کرد.

مهارت های محاوره ای خود را ارتقاء دهید

اکثر مردم تصور می کنند که خوش صحبت بودن فقط به این بستگی دارد که فرد بتواند راحت و آزادانه در مورد موضوعات مختلف نزد افراد مختلف صحبت کند. اما خاطرتان باشد که گفتگو دو بخش دارد: گوینده و شنونده. لازم نیست برای خوش صحبت بودن بتوانید زیاد حرف بزنید.

شنونده ای فعال باشید: فعالانه گوش کردن یک مهارت است. باید حین شنیدن صحبت های طرف مقابل، با تکان های سر، او را تایید یا نفی کنید و رابطه ی چشمی با او را نیز پیوسته حفظ کنید. البته اینها به تنهایی کافی نیست. برای اینکه به طرفتان نشان دهید که خوب گوش می دهید، باید به او نشان دهید که معنای حرف او را میفهمید و کاملاً منظور او را متوجه می شوید. برای اینکار می توانید نکات مهم در صحبت های او را تکرار کنید. این کار نشان می دهد که شما فقط گوش نمی دهید، بلکه منظور او را نیز فهمیده و درک می کنید.

به گوینده پاسخ دهید: اگر کسی شما را وارد گفتگویی کرد، مطمئناً در مورد مبحثی است که خود به آن علاقمند است. از او سوال کنید. نه سوالهایی که پاسخ آن فقط یک جواب بله یا خیر باشد. سؤالاتی بپرسید که او را وادار به توضیح بیشتر کند. مثلاً بپرسید “درمورد فلان چیز چه فکر می کنی؟” یا “نظرت راجع به فلان چیز چیست؟”با اینگونه سؤالات او را تشویق می کنید که بیشتر صحبت کند، و این مبحث حتی مباحث دیگری را نیز ایجاد خواهد کرد.

خودتان نیز به او پاسخ دهید. مردم دوست دارند نظر طرف مقابلشان را هم درمورد موضوعی که خود به آن علاقمندند بدانند. پس وقتی اطمینان یافتید که نظرات طرف مقابلتان را به خوبی متوجه شده اید، خودتان نیز نظراتتان را ابراز کنید. اینکار باعث خواهد شد که او مطمئن شود شما نیز به موضوع بحث علاقه مندید.

هنجارهای اجتماعی را تشخیص داده و خود را با آنها وفق دهید

به یاد داشته باشید: یک مکان عمومی، یک اجتماع کوچک است، هنجارها، ارزش ها و استانداردهای خاص خود را دارد. مطمئناً استانداردهای یک کلوب شبانه با یک کتابخانه متفاوت است. سعی کنید این هنجارها و استانداردها را بشناسید و راه سازگاری با آن را پیدا کنید. اگر میخواهید در محیط های اجتماعی موفق باشید، باید شنوندگان خود را درک کنید.

مناسب موقعیت لباس بپوشید: اگر با شلوار جین و تی شرت به مهمانی بروید، مطمئناً مناسب نخواهد بود و در همان ابتدای کار نظر همه از شما برخواهد گشت. باید بتوانید موقعیت را درک کرده و مناسب با آن لباس بپوشید. می توانید برای اینکه از مناسب بودن نوع لباس خود مطمئن شوید، از دیگران هم سوال کنید.

زبان مخصوص هر موقعیت را بدانید: باید بدانید که در موقعیت ها و مکان های مختلف باید چگونه و درمورد چه موضوعاتی صحبت کنید. اکثر مردم تصور می کنند پرهیز از صحبت درمورد سیاست و مذهب مطمئن تر است و بنابر شنونده ی خود باید بتوانید از مباحث ممنوعه ی دیگری نیز پرهیز کنید. مثلاًَ در یک مجلس عروسی، صحبت درمورد طلاق و مجرد بودن، بحث جالب و مناسبی نیست. همانطور که فرهنگ های مختلف، زبان های مختلف دارند، موقعیت های مختلف نیز نیاز به زبانی ویژه و مخصوص دارد. باید بتوانید زبان مخصوص هر موقعیت را شناخته و قبل از اینکه کلامی را بر زبان آورید، خوب درمورد آن فکر کنید. حتی اگر شما هم منظور بدی نداشته باشید، اطرافیان ممکن است از بعضی حرفهایتان رنجیده خاطر شوند. پس باید حسابی مراقب آنچه بر زبانتان می آید باشید.

اجتماعی باشید!

اکثر نکاتی که در بالا اشاره شد را میتوانید در موقعیت های مختلف تمرین کنید. میتوانید در هر گفتگویی شنونده ای فعال باشید. رفتار، زبان بدن و حالت چهره ی خود را نیز باید برحسب موقعیت تغییر دهید. می توانید اینکار را در جمع خانواده یا در محل کار تمرین کنید.

هدف اصلی این است که شما بتوانید در موقعیت ها و محیط های اجتماعی احساس راحتی و اطمینان کنید. برای به دست آوردن آن اعتماد به نفس، باید تمرین کنید. باید برای بهبودی و اصلاح مهارت های کلامی و غیرکلامی خود تلاش کنید. و این نیاز به تمرین دارد. وقتی برای اینکار آماده شدید، در همه ی محیط های اجتماعی احساس راحتی خواهید کرد. و دیگر می دانید در چه موقعیتی چه حرفی باید بزنید و چه کاری باید انجام دهید.

 

لینک ثابت

icon برچسب ها:
  • نوشته: مدیر سایت articlefa.ir
  • تاریخ: 14 می 2010
  • بدون نظر

  • نظرات ارزشمند خود را در مورد این مقاله از فرم ارسال نظر که در اخر همین صفحه وجود دارد برای ما ارسال کنید تا در سایت نمایش داده شودنظرات شما بعد از بررسی در سایت نمایش داده خواهد شد نمایش نظرات به معنای تایید انها توسط سایت نیست ونظرات شخصی بازدید کنندگان سایت در مورد این مقاله هست پیشاپیش از اینکه نظرات ارزشمند خود را در مورد این مطلب به سایت ارسال می کنید از شما ممنون هستیم باعرض پوزش بابت تاخییر ایجاد شده در تایید نظرات برای نمایش در سایت به دلیل مشغله کاری زیاد نظرات جدید با تاخییر بر روی سایت قرار میگیرند

    Debes estar logueado para postear un comentario

    ضمن تشکر از شما برای ارسال نظرات ارزشمند خود در مورد این مطلب لطفا نظرات خود را به صورت فارسی تایپ کنید همچنین نظرات شما بعد از بررسی توسط مدیر سایت در سایت قرار خواهد گرفت