بانک مقالات فارسی

فروشگاه

اینجا محل تبلیغ شماست

یک رابطه ی سالم چگونه باید باشد؟

یک رابطه ی سالم چگونه باید باشد؟

چه چیز سبب ایجاد سلامت در یک رابطه می شود؟

روابط سالم بسیار سرگرم کننده هستند و موجب می شوند که شما نسبت به خودتان احساس خوبی پیدا کنید. گفتنی است که شما می توانید با هر کسی که فکر میکنید یک رابطه سالم برقرار کنید؛ مثلاً: هر یک از افراد فامیل، خانواده، دوستان و یا افرادی که با آنها قرار ملاقات می گذارید. این امر نیازمند گذشت زمان، صرف انرژی، و اهمیت متقابل می باشد. روابطی که شما در دوران جوانی و نوجوانی تجربه می کنید، بخش ویژه ای از زندگیتان را به خود اختصاص می دهند و می توانند درس های زیادی به شما آموزش دهند.

پیوند دوجانبه و تبادل نظر

یکی از مهمترین قسمت های هر رابطه سالمی وجود پیوند دو جانبه است، که شامل: داشتن توانایی تبادل نظر در مورد خود و دیگری، بازگو نمودن احساسات متقابل، و توجه به خواست های طرف مقابل، می شود. این کار را می توانید از طریق گفتگو، پست الکترونیکی، نامه نوشتن و یا حتی استفاده از حرکات دست و بدن به طرف دیگر انتقال دهید. یکی از راههایی که می تواند به وضوح نشان دهد که شما برای دیگری ارزش و اهمیت قائل هستید، این است که هنگام صحبت کردن به جای اینکه به اشیاء اطراف نگاه کنید، مستقیماً به چشم های او خیره شوید.

برقراری ارتباط دو جانبه باعث می شود که هم شما و هم شریکتان، احساس راحتی و آرامش را تجربه کنید. با اتکا به روش های فوق الذکر، به راحتی می توانید کارهایی که هر یک از شما دو نفر علاقمند به انجام آنها هستید را انجام دهید. همچنین می توانید با خیال راحت احساسات خود را با او در میان بگذارید و مطمئن باشید که او همیشه برای پشتیبانی و حمایت از شما آماده بوده، به حرف هایتان گوش می دهد و اطلاعات خصوصیتان را با هیچ کس دیگر در میان نمی گذارد. در روابط سالم، افراد هیچ موقع دروغ نمی گویند؛ و ارتباط آنها تنها بر پایه صداقت و راستی استوار است.

تامیرا سعی دارد تا نظر شخصی خود را با لیزا در میان بگذارد، اما لیزا مشغول عوض کردن کانالهای تلویزیون است. لیزا یک شنونده خوب محسوب نمی شود.

لیزا به سمت تامیرا بر می گردد و مستقیماً در چشم های او نگاه می کند. لیزا با تمام وجود به صحبت های دوستش گوش می دهد!

احترام و اعتماد

در روابط سالم هم احتمال دارد که طرفین بر سر موضوعات مختلف با یکدیگر اختلاف داشته باشند، اما به خوبی می دانند که باید خونسردی خود را حفظ کنند و در مورد احساسات خود با هم مشورت و گفتگو نمایند. اگر توانایی گفتگو، آن هم در کمال آرامش پیدا کنید، آنگاه می توانید دلیل اصلی ایجاد مشکل را ریشه یابی کرده و خیلی سریع تر آنرا برطرف نمایید. در روابط سالم حل اختلافات، به منزله امری برای استحکام رابطه به شمار می رود. در نتیجته طرفین رابطه خیلی بیشتر خود را تحسین می کنند، چراکه در شرایط بحرانی، به جای اینکه به راحتی تسلیم بشوند و از رابطه دست بشویند، با اتحاد کامل به حل مشکل پرداخته اند. دانستن این امر که می بایست در مورد خود احساس خوبی داشته باشید – دارای عزت نفس باشید- و لیاقت قرار گرفتن در یک رابطه سالم را دارید، نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

چگونه می توانم تشخیص دهم که در یک رابطه سالم قرار دارم؟

– زمانیکه در کنار شریک خود هستید، احساس خوبی به شما دست می دهد.
-همانقدر که می بخشید، به همان اندازه به دست می آورید.
-در کنار او احساس امنیت می کنید.
-از اینکه وقت خود را با او صرف می کنید، لذت می برید و احساس نمی کنید که مجبور هستید تا وقت خود را با او تلف کنید.
-احساس می کنید که برای بازگو کردن اسرار خود، به او اطمینان کامل دارید.

اگر احساس می کنید که فضایی آکنده از اعتماد، اطمینان، و درک دو جانبه میان شما دو نفر وجود ندارد، بنابراین باید بدانید که در یک رابطه ناسالم قرار گرفته اید. البته باید به خاطر داشته باشید که ایجاد اعتماد متقابل، امری است که نیازمند زمان می باشد و شما باید با فکر و با صبر و حوصله، تداوم رابطه خود را تضمین کنید.

اگر احساس می کنید که امور مربوط به رابطه، آنطور که باید و شاید پیش نمی روند، می توانید در مورد این مسائل با شریک خود صحبت کنید. اگر با کمک هم نتوانستید رابطه را ترمیم کنید، نهایتاً باید آنرا تمام کنید. اگر احساس می کردید که نمی توانید جدا از هم بمانید، باید با یک شخص سوم در مورد رابطه خود صحبت کنید. گاهی اوقات هچ کاری برای بهبود یک رابطه نمی توان انجام داد و باقی ماندن در آن می تواند برای هر دو طرف خطرناک باشد و صدمات جبران ناپذیری را به هر یک وارد آورد.

می توانید از یکی از افراد بزرگسال کمک بگیرید، به ویژه اگر تصور می کردید که نمیتوانید دور از هم باشید. اگر همین حالا یاد بگیرید که چگونه می توانید در یک رابطه سالم قرار بگیرید، در آینده هیچ مشکلی در برقراری ارتباط سالم پیدا نخواهید کرد.

منبع:سایت مردمان

 

لینک ثابت

icon برچسب ها:
  • نوشته: مدیر سایت articlefa.ir
  • تاریخ: 14 می 2010
  • بدون نظر

  • نظرات ارزشمند خود را در مورد این مقاله از فرم ارسال نظر که در اخر همین صفحه وجود دارد برای ما ارسال کنید تا در سایت نمایش داده شودنظرات شما بعد از بررسی در سایت نمایش داده خواهد شد نمایش نظرات به معنای تایید انها توسط سایت نیست ونظرات شخصی بازدید کنندگان سایت در مورد این مقاله هست پیشاپیش از اینکه نظرات ارزشمند خود را در مورد این مطلب به سایت ارسال می کنید از شما ممنون هستیم باعرض پوزش بابت تاخییر ایجاد شده در تایید نظرات برای نمایش در سایت به دلیل مشغله کاری زیاد نظرات جدید با تاخییر بر روی سایت قرار میگیرند

    Debes estar logueado para postear un comentario

    ضمن تشکر از شما برای ارسال نظرات ارزشمند خود در مورد این مطلب لطفا نظرات خود را به صورت فارسی تایپ کنید همچنین نظرات شما بعد از بررسی توسط مدیر سایت در سایت قرار خواهد گرفت